Červen 2017

Rychle, rychle běží čas

4. června 2017 v 13:29 | Habsburg |  Zajímavosti
Karel Gott ve své známé písni z roku 1984 zpívá: " Čas letí jako bláznivý - já nechytím ho, ani Vy, tak zbývá nám jen vzpomínání...". Zajisté se všichni shodneme, že je na tom velký kus pravdy. Já sám to pozoruji na sobě a na svém životě. Třeba v páte třídě se mi devátý ročník jevil jako cosi nekonečně vzdáleného, jako cosi, co leží zahaleno v husté a neproniknutelné mlze. Čas však letěl jako bláznivý a základní škola je dnes již dávno za mnou.
Stejně tak rychle běžel čas i s našimi habsburskými panovníky. Dovolte mi tedy, abych Vám prostřednictvím několika portrétu představil, jak běžel čas s českým králem a císařem Leopoldem I. Habsburským (1640 - 1705). Dobromyslný a kultivovaný dědeček Marie Terezie se z poněkud těžkopádného a neprůbojného mladíka vyvinul ve vzdělaného a uměnímilovného vladaře, který nadevše miloval svou rodinnu, Boha a poddané.

Leopold asi vě věku 15 - 17 let v šatu uherského magnáta (1655-1657) - nesmělý mladík, milující lov a hudební nástroje.

Leopold v královském hávu ve věku 17 - 18 let (1657-1658) - po smrti svého otce nastupuje na jeho trůny a vede první velký politický zápas - o císařskou korunu.

Leopold I. ve věku 20 - 25 let (1660-1665) - mladý muž, plný očekávání, těšící se na své první manželství s Markétou Marií Terezií Habsburskou.

Leopold I. ve 27 letech (1667) - jako divadelní herec v kostýmu Acise.

Leopold I. jako třicetiletý (1670) - pod důstojnou maskou vznešeného císaře se skrývá smutný člověk, poznamenaný smrtí svých malých dětí a houstnoucím napětím mezi jeho soustátím a rozpínavou Francií.

Leopold I. jako dvaatřicetiletý (1672) - snad nejznámnější císařův portrét, zobrazující panovníka rok před smrtí jeho milované Markéty Marie. Dlouhé vlasy začala postupně střídat móda dlouhých barokních paruk.

Leopold I. asi ve věku 35 let (1675) - poněkud nelichotivý obraz ze sbírek hradu Trenčín na Slovensku - Leopold prožíval stresující období, kdy mu zemřela první manželka a na světě neměl žádného mužského potomka, který by po jeho případné smrti převzal vládu nad monarchií.

Leopold I. asi jako čtyřicetiletý (1680) - před čtyřmi roky pohřbil již svou drouhou ženu, Klaudii Felicitas Tyrolskou. Jeho třetí choť, Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská, mu však na svět konečně přivedla mužského následníka trůnu.

Leopold I. zřejmě jako pětačtyřicetiletý (1685) - maršálská hůl a brnění plně dokumentují vynikající vítězství Leopoldových armád na muslimskými Turky.

Leopold I. po roce 1690 jako padesátiletý - obraz zachycuje císaře s císařskou korunou, hermelínovým pláštěm a alonžovou parukou. Osmanská říše byla v Uhrách poražena a stárnoucí monarcha si tak vychutnával pár let klidu. Nástupnictví bylo zajištěno a Leopolda nejvíce zajímalo skládání hudby a sběratelství.

Leopold I. jako šedesátiletý (kolem r. 1700) - císaře sužuje zhoršující se zrak a zdravotní problémy. Schyluje se k válce o španělské dědictví a k uherskému povstání Františka Rákocziho. Osud Leopoldovi vyměřil již pouhých pět let života.

Za námět na tento článek děkuji drahé Sáře z blogu Sarah´s history, která napsala podobný text o Marii Terezii.