Malíři ve službách dynastie: Jean-Étienne Liotard

29. března 2017 v 21:41 | Habsburg |  Zajímavosti
Jakožto milovník klasického a léty ověřeného umění jsem se rozhodl, že tímto článkem odstartuji novou sérii textů, která se bude věnovat malířům působícím na dvoře Habsburků a jejich výtvarným dílům. Prvním autorem, na kterého se zaměříme, bude Jean-Étienne Liotard, jenž ve druhé polovině 18. století patřil k neoblíbenějším autorům tehdejší vyšší třídy. Doufám, že krom načerpání nových informací se též potěšíte Liotardovými portréty, které v minulosti krášlily habsburská sídla.
Liotardův autoportrét z doby kolem roku 1770 - malíř zde působí celkem spokojeně (někdo by možná řekl, že spíše ztřeštěně)

Umělec přišel na svět 22. prosince 1702 ve švýcarské Ženevě. Jeho rodina se zde přistěhovala z Francie, odkud musela kvůli svému hugenotskému (protestantskému) vyznání po roce 1685 uprchnout. Důvodem útěku hugenotů z Francie bylo zrušení ediktu nantského, který francouzským protestantům do jisté míry garantoval stejná práva, jako většinovým katolíkům. Po jeho zrušení byly hugenotské kostely bourány a jejich školy zavírány. Mnoho hugenotů proto uteklo za hranice země, což byl případ i Liotardovy rodiny.
Mladý Liotard se vzdělával u výtvarníků Gardella a Petitota. Po dosažení dospělosti začal Liotard hodně cestovat. Navštívil Paříž, Neapol i papežský Řím, kde portrétoval samotnou hlavu katolické církve Klementa XII. Roku 1738 odešel do Istanbulu. Zde, v centru osmanské říše, si osvojil malbu orientálních kostýmů, což mu v Evropě vyneslo přezdívku "turecký malíř". Na habsbursko-lotrinský vídeňský dvůr dorazil v roce 1742 a do Vídně zavítal i o dvacet let později. Při své druhé návštěvě habsburského sídelního města Liotard vyhotovil několik portrétů členů habsbursko-lotrinského rodu.
Habsburkové na portrétech Jeana-Étienna Liotarda:
Výsledek obrázku pro joseph II by liotard
Sourozenci Marie Anna, Petr Leopold (Leopold II.), Marie Amálie a Ferdinand Karel Habsbursko-Lotrinští, čtyři z šestnácti potomků Marie Terezie

Zřejmě nejznámější portrét Marie Terezie od Liotarda (1762)

Marie Terezie na Liotardově další podobizně, která vznikla při jeho druhém pobytu ve Vídni (1762)

Liotard na plátně zachytil i Mariina manžela a císaře Františka Štěpána Lotrinského

Roku 1772 se Liotard dostal do Velké Británie, kde se těšil přízni britské královské rodiny. Dva roky byl vystavovatelem tamní Královské akademie. Do rodné Ženevy se Liotard navrátil až roku 1776. Na sklonku života maloval hlavně krajinky a zátiší. Jeho dlouhé pozemské bytí skončilo 12. června 1789 v Ženevě. Některá umělcova díla dnes smíme obdivovat například v nizozemském Rijksmuseu, kde se mimojiné nachází i jeho podobizny Marie Terezie.
Některá další Liotardova díla:
Čajová souprava (mezi léty 1781-1783)
Princ Karel Edward Stuart (1734)
Dívka s čokoládou (1745)

Doufám, že se Vám první část cyklu o výtvarnících ve službách Habsburků líbila. Pokračování bych rád zveřejnil co nejdříve. Hodně jsem se pro toto téma nadchl. Dějiny umění mě vždy zajímaly a věřím, že zaujmou alespoň trochu i Vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tenisák Tenisák | E-mail | Web | 29. března 2017 v 23:19 | Reagovat

Na tom prvním obrazu jsem si myslel, že je to Pešek :-)

2 tinka77 tinka77 | Web | 30. března 2017 v 20:47 | Reagovat

No skvelé. Tohoto maliara vôbec nepoznám aj keď som už reprodukciu obrazu Márie Terézie  videla. Tie obrazy sú nádherne realistické - takmer ako fotografia a maliar je vcelku sympatický. Vďaka za zaujímavý článok

3 Gil Gil | 4. dubna 2017 v 11:46 | Reagovat

Mám Liotarda moc ráda :) Jeho obrazy jsou nádherné, něžné, pozitivní, postavy jsou jako živé. Krásně se na ně dívá. A že maloval občas něco v orientálním stylu, to se mi velmi líbí :)

4 Habsburg Habsburg | Web | 4. dubna 2017 v 17:05 | Reagovat

[1]: Vypadá legračně :D

[2]: Jsem rád, že jsem Vám Liotarda alespoň trošku přiblížil. Také se mi jeho obrazy moc líbí.

[3]: Děkuji za komentář! Namaloval toho mnoho. Bylo těžké vybrat to nejlepší a pro něj nejtypičtější.

5 Sarah's History Sarah's History | Web | 22. dubna 2017 v 20:39 | Reagovat

Krásný článek! Nevěděla jsem, že máš Liotarda taky rád, jelikož patří mezi mé největší oblíbence.
Já proti tomu jeho autoportrétu nic nemám, náhodou se mi líbí, je sympatický. :D
Moc se mi líbí Liotardův portrét Marie Anny s knihou. On vůbec celý ten cyklus portrétů císařských dětí je moc povedený.
Neučil náhodou Jean Étienne malovat Marii Kristinu?
Jeho čajová souprava je úžasná. Přestože více než zátiší obdivuji portréty, toto se dokonce líbí i mně, a moc.
Dívka s čokoládou je snad jeho vůbec nejpovedenější dílo. Nádhera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama