Zámek Niederweiden

14. února 2017 v 9:50 | Habsburg |  Habsburská sídla
Barokní zámecké průčelí

Roztomilý zámeček Niederweiden leží v rakouském městečku Engelhartstetten v oblasti tzv. Moravského pole. Nedaleko odtud byl ve známé bitvě roku 1278 zabit český král Přemysl II. Otakar. Předchůdcem dnešního zámečku byl hrad Grafenweiden, jenž se rozkládal v místech dnešní zámecké zahrady. První zmínka o tomto starém panském sídle pochází z roku 1337. Hrad, který v 15. století patřil např. loupeživému rytíři Lienhartovi Arbergerovi, však postupem času zpustl. V roce 1637 získal chátrající hrad hrabě Concin von Penne, jenž jej prodal Ernstu Rüdigerovi von Starhembergovi. Právě za Starhembergů se začala psát historie zámku Niederweiden.
Udatný hrabě Ernst Rüdiger von Starhemberg proslul svými hrdinskými činy při obraně Vídně před Turky roku 1683

Zámek vyrostl v letech 1693 až 1694. Architektem byl ve své době populární Johann Bernhard Fischer z Erlachu (mimojiné autor barokních jízdáren lednického zámku). Starhembergům zámek sloužil jako lovecké sídlo až do roku 1726, kdy jej zakoupil legendární maršál Evžen Savojský, strůjce vítězství nad Turky v bitvě u Zenty (1697). Princ Evžen zámek využíval až do své smrti v roce 1736. Niederweiden poté připadl princi Josefovi Friedrichovi Sasko-Hildburghausenskému, jenž měl za manželku Evženovu neteř Annu Viktorii. Po velkolepých barokních oslavách, které Josef Friedrich roku 1754 uspořádal na počest Marie Terezie a jejího chotě Františka Štěpána Lotrinského, se zámek dostal do rukou právě tohoto panovnického páru. Krom Niederweidenu manželé od Josefa Friedricha zakoupili i nedaleký zámek Schlosshof a učinili z nich svá oblíbená sídla.
Zámek na rytině v době, kdy sloužil Starhembergům jako lovecké útočiště

Roku 1765 zahájila Marie Terezie přestavbu celého zámeckého areálu, čímž získal prakticky dnešní podobu. Stavbu vedl vrchní dvorní architekt Nikolaus von Paccasim, slavnostní sál vyzdobil Jean-Baptiste Pillement. Zlaté časy zámku skončily se smrtí Marie Terezie v roce 1780. Členové dynastie přestali na zámek dojíždět a tak jej císař František Josef I. roku 1898 odprodal vojenské správě. Hodnotné vybavení interiérů bylo převezeno do Vídně. Po druhé světové válce začal niederweidenský zámek chátrat. Rekonstrukční práce byly zahájeny až roku 1986 a po jejich zdárném ukončení bylo sídlo otevřeno veřejnosti. V současné době se na zámku nachází restaurace, v některých místnostech se pořádají příležitostné výstavy.
Barokní slavnostní sál s freskami od Jeana-Baptisty Pillementa z 60. let 18. století
Pohled na zámek od zrenovované zahrady
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 14. února 2017 v 11:13 | Reagovat

Zámek je velice malebný a je dobře, že přežil dobu, kdy se o něj nikdo nestaral. Ne všechny památky mají takové štěstí, že se dočkají obnovy.
Co mně zaujalo, byla krátká doba, ve které vznikl. Dnešní stavitelé by si občas měli z dějin vzít příklad.

2 tinka77 tinka77 | Web | 14. února 2017 v 17:33 | Reagovat

prekrásne a malebné - je dobre že prežil až do dnešných čias

3 habsburg habsburg | Web | 14. února 2017 v 22:16 | Reagovat

[1]:Přesně tak. V Rožnově například staví už tři roky Kaufland, ale dokončení stavby je stále v nedohlednu.

[2]:Souhlasím. Je to klenot Moravského pole.

4 HAAS HAAS | Web | 22. února 2017 v 18:04 | Reagovat

Malebné místo... Článek máš moc hezky napsaný, je vidět, že tomu rozumíš a to je moc hezké... Já bych takový článek o zámku nedokázal napsat... :-D

5 Gil Gil | 27. února 2017 v 22:25 | Reagovat

Nádherný zámeček :) Ten barokní slavnostní sál s freskami od Jeana-Baptisty Pillementa je překrásný!! (Ono se i do mnoha současných moderních interiérů vrací podobný motiv - rostliny, stromy na stěnách, působí to skvěle, vůbec se tomu nedivím).
Článeček se moc krásně četl, je napsán tak mile a poutavě a používáš hezké obraty:
"Roztomilý zámeček"
"Zlaté časy zámku"
a zmínka o známém králi a Marii Terezii, též známé i pro laiky, to se tak příjemně čte. Také se mi líbilo představit si podle vyprávění, jak se zámeček v průběhu času proměňoval, jak stěhovali vybavení do Vídně,..

Už se těším na další :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama