Karel I. Josef Habsburský

27. ledna 2017 v 22:02 | Habsburg |  Ostatní Habsburkové
Karel I. Josef Habsburský na rytině s insigniemi teutonského řádu a s odznaky moci olomouckého biskupství (60. léta 17. století)

Karel Josef, tento chlapec se smutným osudem, přišel na svět 7. srpna 1649 ve Vídni do rodiny císaře Ferdinanda III. Habsburského a jeho manželky Marie Leopoldiny Tyrolské. Karlův příchod na svět doprovázela tragédie - krátce po porodu skonala jeho sedmnáctiletá matka. Ferdinand III. se tak stal po druhé vdovcem. O Karlově dětství toho mnoho nevíme. Vyrůstal na dvoře obklopen svými nevlastními sourozenci a stejně jako jeho starší bratr Leopold byl i on předurčen k zisku nějaké prestižní funkce v římskokatolické církvi. Roku 1657 zemřel Ferdinand III. a z Karla Josefa se tak stal úplný sirotek. Pod dohledem bratra Leopolda, jenž se mezitím ujal vlády nad habsburským soustátím, však Karel Josef postupně dozrál k budoucímu kněžskému stavu.
Malý Karel Josef s domácími mazlíčky na portrétu od Franse Luycxe (asi 1651)

Coby budoucí církevní hodnostář se Karel Josef věnoval hlavně studiu teologie, morálky a církevní hudby. První tonzura (tj. postřižiny), byla Karlu Josefovi provedena v jedenácti letech. Postřižiny mu tak konečně otevřely dveře k význačným církevním důstojenstvím. V dubnu roku 1662 byl zvolen koadjutorem biskupství pasovského a již v listopadu téhož roku se po smrti strýčka Leopolda Viléma Habsburského ujal tamní biskupské berle. Po Leopoldovi Vilémovi zdědil též post velmistra řádu německých rytířů (teutonů). Dne 23. dubna 1663 byl zvolen biskupem olomouckým a vratislavským. Spravoval též alsaská opatství v Murbachu a Luderssu. Žádného z těchto úřadu se však Karel Josef nikdy fakticky neujal. Do života churavého arcivévody zasáhla smrt. Zastihla jej 27. ledna 1664 v hornorakouském Linci. Bylo mu patnáct let. Jeho mladé tělo bylo pohřbeno ve vídeňské císařské hrobce. Olomouckým biskupem byl zvolen Karel II. z Lichtensteina-Castelcornu, jenž se později proslavil výstavbou arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.
Rakev arcivévody a biskupa Karla Josefa ve vídeňské císařské hrobce
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 28. ledna 2017 v 13:23 | Reagovat

Smutný osud.

2 HAAS HAAS | Web | 29. ledna 2017 v 11:14 | Reagovat

Ahoj Pavle, tento článek se Ti moc povedl! Moc rád jsem se přiučil něčemu z historie Habsburského rodu... Takové časy nejsou nám tolik vzdálené, jako doby dávno minulé, o které se stále zajímám...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama