Říjen 2016

Marie Antonie Habsburská

19. října 2016 v 21:36 | Habsburg |  Ostatní Habsburkové
Marie Antonie Habsburská v šatu kurfiřtky bavorské

Jedna z méně známých příslušnic habsburské dynastie přišla na svět 18. ledna 1669 v císařské Vídni. Ačkoliv není příliš populární, její těžké životní osudy nejsou o nic méně zajímavé.
Narodila se jako nejstarší dcera císaře Leopolda I. Habsburského a jeho mladé manželky Markéty Marie Terezie Habsburské. Narození Marie Antonie předcházela smrt jejího staršího bratra Ferdinanda Václava, který zemřel v batolecím věku. Obdobný osud potkal i ostatní Mariiny vlastní sourozence. Princezna si ani moc neužila své matky, která se odebrala na věčnost v době, kdy se Marie Antonie učila svá první slova. Opuštěná Marie tak vyrůstala v chladném a strohém Hofburgu bez sourozenců a přátel.
Malá Marie Antonie s matkou Markétou (obraz ze sbírek paláce Hofburg)

Mariin otec Leopold svou nejstarší dceru brzy zahrnul do plánů habsburské sňatkové politiky. Plánoval svatbu Marie Antonie s mentálně zaostalým španělským příbuzným Karlem II. Z těchto plánu ale záhy sešlo, protože dal slabomyslný španělský monarcha přednost sňatku s bourbonskou princeznou Marií Louisou. Jako náhradu za Karla vybral Leopold bavorského kurfiřta Maxmiliána II. Emanuela z dynastie Wittelsbachů.
Pohledný kurfiřt Maxmilián byl temperamentní milovník žen, libující si v četných radovánkách světského života. Císař Leopold též oceňoval jeho chrabré činy z protitureckých bojů, během kterých podporoval Leopoldovu ohroženou monarchii. Sňatku s kurfiřtem nestálo nic v cestě. Odehrál se 18. července 1685 ve Vídni. Marie Antonie tak v pouhých šestnácti letech opustila vídeňský dvůr a vydala se po boku Maxmiliána Emanuela do Mnichova.
Bavorský kurfiřt Maxmilián II. Emanuel v kruhu svých rádců (obraz ze zámku Schleißheim)

Po příjezdu do Mnichova nastaly pro Marii Antonii, novopečenou bavorskou kurfiřtku, krušné časy. Maxmilián Emanuel si své novomanželky takřka nevšímal. Věnoval se svým milenkám, z nichž nejvíce proslula Agnes Le Louchier (tato dáma přivedla na svět Maxmiliánova nemanželského syna Emanuela Františka Josefa, který později pobýval u dvora francouzského krále Ludvíka XV.).
Tichá a krásou neoplývající Marie Antonie žila samotářským a osamělým životem. Byla pod neustálým dozorem vrchní hofmistryně, která Marii otevřeně šikanovala.
První dítě přivedla Marie Antonie na svět až čtyři roky po sňatku s kurfiřtem. Byl to syn, který při křtu obdržel jméno Leopold Ferdinand. Bohužel, chlapec ještě v témže roce zemřel. Další neštěstí na sebe nenechalo dlouho čekat. Druhorozený syn Anton se taktéž nedožil prvních narozenin - zemřel v roce 1690.
Roku 1691 byl Maxmilián II. Emanuel zvolen místodržícím Španělského Nizozemí a o rok později se tam i se svým dvorem přestěhoval. Marie Antonie jej však odmítla následovat a vrátila se zpět k otci Leopoldovi do Vídně.
Marie Antonie Habsburská oděná do šatu kurfiřtky bavorské (portrét pochází z poloviny 18. století - autor Marii Antonii nikdy osobně neviděl)

Do rodné Vídně se vrátila nešťastná, ponížená a nemocná žena, na které si roky psychického teroru v Bavorsku vyžádaly svou daň. Leopold I. s manželkou Eleonorou Magdalenou svou dceru láskyplně přivítali. Ta však chřadla a chřadla. 27. října 1692 porodila syna Josefa Ferdinanda. Porod Marii Antonii vyčerpal. Skonala na Vánoce, 24. prosince 1692. Pohřbena byla ve vídeňské císařské hrobce. Malý Josef Ferdinand byl krátce na to prohlášen následníkem španělského trůnu, ale zemřel již v sedmi letech roku 1699 kvůli žaludečním problémům (zlé jazyky samozřejmě tvrdily, že se jednalo o otravu...). Maxmilián Emanuel se znova oženil s Kunhutou Sobieskou a na Marii Antonii si už ani nevzpomněl.
Josef Ferdinand, jediný přeživší syn Marie Antonie, na portrétě od Augustina Coppense