Září 2016

Frank Huss: Vídeňský císařský dvůr

23. září 2016 v 13:32 | Habsburg |  Doporučená literatura
Přebal knihy Vídeňský císařský dvůr

Základní Informace: Název: Vídeňský císařský dvůr - Kulturní dějiny od Leopolda I. po Leopolda II.
Autor: Frank Huss
Počet stran: 348 stran
Nakladatelství: Knižní klub
Rok: 2008
Mé hodnocení: 10/10

Velkolepá, informacemi nabitá a u nás ojedinělá - taková je dle mého skromného úsudku kniha, která se do mé knihovny dostala před dvěma roky.
Autor nás provádí kulturní historií habsburského dvora od císaře Leopolda I. (1657 - 1705) až po vládu jeho pravnuka Leopolda II. (1790 - 1792). Krom nejrůznějších zajímavostí ze života barokních a rokokových Habsburků se zde např. dozvíme, kolik členů měla císařská kapela, kde jezdil Karel VI. nejčastěji lovit, nebo jaký oděv nosil typický dvořan Josefa I.
Kniha je rozdělena do dvou částí - první část se nazývá "Panovníci a jejich rodiny", druhá pak nese název "Život u dvora".
Frank Huss zde často cituje Wienerische Diarien (noviny, vycházející ve Vídni v 18. století), hraběte Küchelbeckera, anglickou lady Mary Wortley-Montagu a mnohé další svědky tehdejšího života. V závěru nalezneme kvalitní seznam doporučené literatury a zajímavý poznámkový aparát. Málem bych zapomněl i na bohatou obrazovou přílohu (nejvíce mne zaujaly kresby Josefa I. na zápisu z jednání tajné rady :-D).
Já mohu tuto knihu vřele doporučit každému milovníkovi Habsburské dynastie. Myslím si, že je to jedno z nejlepších děl, jaké bylo u nás o Habsburcích zatím vydáno.

Portréty Habsburků ze zámku Lemberk

16. září 2016 v 15:59 | Habsburg |  Zajímavosti
Zámek Lemberk, majestátní sídlo ukryté v lesích nedaleko severočeského Jablonného v Podještědí, bývá často spojován s osobou sv. Zdislavy z Lemberka, která zde ve 13. století žila a působila. Současnou podobu Lemberku však ale vtiskla nizozemská rodina Bredů, která se na zdejším panství usídlila po třicetileté válce. Mnozí příslušníci rodu Bredů zastávali důležité funkce u habsburského dvora ve Vídni. Interiéry svého severočeského zámku si tak vyzdobili několika hodnotnými portréty, které zachycují členy habsburského rodu.
Podařilo se mi vyfotografovat pár podobizen, které byly k vidění v tzv. rytířském sále. Předem se ale omlouvám za kvalitu fotografovaných portrétů - fotil jsem bez blesku, což se na úrovni fotografií trochu podepsalo.
Pohled na raně barokní zámeckou stavbu
Honosný štukový strop v rytířském sále je zdoben bojovými výjevy
Karel II. Habsburský, španělský král v letech 1665 až 1700, v dětském věku
Marie Tereza Habsburská, Karlova sestra a manželka francouzského krále Ludvíka XIV.
Ludvík XIV., zvaný "král Slunce", byl francouzským králem v letech 1643 až 1715 - po matce byl Habsburkem
Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská, třetí manželka císaře a českého krále Leopolda I. Habsburského
Polský král Michał Korybut Wiśniowiecki, manžel Eleonory Marie Josefy Habsburské

Doufám, že se Vám tyto habsburské portréty líbily. Mě zaujaly, protože jsem se s takovou portrétovou sbírkou, zaměřenou pouze na jeden panovnický rod, doposud v českých zemích nesetkal.

Výlet do Zákup

4. září 2016 v 20:08 | Habsburg |  Habsburská sídla
Milí čtenáři a příznivci habsburské dynastie!
V tomto krátkém textu bych Vám rád prostřednictvím svých vlastních fotografií a popisů představil zámek v severočeských Zákupech. O historii tohoto přepychového sídla si můžete více přečíst v článku, který jsem před časem napsal.
Hlavní vchod do zámeckého areálu

Cestou do severních Čech, kde jsem měl strávit zaslouženou dovolenou, se nám do cesty postavil zákupský zámek. Nastala tak jedinečná příležitost - navštívit někdejší sídlo Habsburské dynastie. To jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a tak kolem třetí hodiny odpolední zaparkovalo naše auto na zámeckém parkovišti. V parku zrovna probíhalo jakési svatební focení a tak jsme vkročili rovnou na první zámecké nádvoří.
Bývalý vodní příkop obývají medvědi hnědí, kteří byli ale zalezlí. Toho dne bylo totiž hrozné horko a dusno. Tak jsem také raději zalezl do útrob samotné zámecké stavby. V podchodu panoval příjemný chládek a já se s klidem sobě vlastním vypravil k pokladně.
Pohled na hlavní zámeckou budovu
Předzámčí je charakteristické svou barokní věží (vlevo si můžete povšimnout onoho medvědího výběhu)

Příjemné prostředí zámecké pokladny ve mě podnítilo chuť nakupovat. Krom pohlednic a dalších nezbytných turistických suvenýrů jsem si z kasy odnesl nádhernou kresbu zákupského zámku od místního umělce. Už se těším, jak si jí zarámuji a pověsím nad pracovní stůl.
Vstupenky jsme si zakoupili pouze na druhý prohlídkový okruh. Ten první bychom už nestihli a na další prohlídku, která se měla konat za hodinu, jsme jít nemohli, protože nás mírně tlačil čas.
Zpočátku jsem toho litoval, ale pak se mé chmury rozplynuly. Druhý prohlídkový okruh, výstižně pojmenovaný "Návštěva u Habsburků", nás provedl po soukromých apartmánech rodiny Ferdinanda V. Habsbursko-Lotrinského. Salóny zařízené ve stylu druhého rokoka si nepochybně získají srdce každého milovníka historie.
Bohužel jsem si zapomněl koupit povolenku na fotografování... to jsem prostě celý já.
Nádvoří na kterém najdete restauraci, WC, automat s pochutinami a samozřejmě pokladnu s nabídkou nádherných upomínkových předmětů

Mladý hoch, který dělal průvodce, nás provedl místy, kde se v roce 1900 odehrála svatba následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este s Žofií Chotkovou. Zavítali jsme též do kaple, kde se před 116 lety uskutečnil jejich svatební obřad. Musím přiznat, že to na mě udělalo hluboký dojem. Představa, že se procházím po místě, kudy kráčely dějiny, je vždy úžasná.
Po skončení prohlídky jsem se ještě vydal do zámecké zahrady, abych si pořídil pár snímku. Barokní zahrada je moc krásná, ale zasloužila by si rekonstrukci. Hlavně barokní terasovité schodiště volá zoufale po obnově.
Zámek od zahrady. Vstup na schodiště byl blokován dřevěnými laťkami

Barokní kašna ozdobená sochou putta (děťátka)
Socha sv. Jana Nepomuckého stojí před vstupem do parku

Ještě bych rád dodal, že kousek od parku se nachází chátrající budovy rozsáhlých barokních hospodářských budov. Ty, stejně jako stupňovité schodiště, čekají na nutnou opravu.
Po procházce parkem jsme habsburské sídlo opustili. Návštěvu tohoto místa mohu všem vřele doporučit. Dýchne zde na Vás éra posledních Habsburků, klid a pohoda.