Hrad Habsburg

14. srpna 2016 v 12:46 | Habsburg |  Habsburská sídla
Pohled na hlavní palác hradu Habsburg

Nepatrý hrádek, ležící ve švýcarském kantonu Aargau, se stal místem, odkud se Habsburská dynastie postupně rozletěla do celé Evropy a stala se jednou z nejmocnějších panovnických rodin starého světa.
Archeologické průzkumy dokázaly, že na místě současného objektu žili lidé již v době bronzové. Hrad byl vystavěn zřejmě na počátku 11. století hrabětem Radbotem a jeho bratrem Wernerem. Byli to jedni z nejstarších Habsburků vůbec. Původní jméno hradu bylo "Habichtsburg" (Jestřábí hrad). Pověst praví, že jednoho dne se hrabě Radbot vydal na hon, ale v hustém lese ztratil svého milovaného jestřába. Projel celým hvozdem, ale své drahé zvíře nikde nenašel. Unavený vyjel na zalezněný kopec, aby si tam odpočinul, když tu spatřil na jednom ze stromů svého jestřába. Na tomto místě nechal pak hrabě z veliké radosti vybudovat hrad, který pojmenoval na počest znovunalezeného společníka.
Hrabě Radbot Habsburský - jeden z prvních příslušníků rodu a zakladatel hradu (vpravo nahoře si povšimněte starého erbu dynastie)

Někteří historici a badatelé se ale domnívají, že zakladatelé hrad pojmenovali podle staroněmeckého slova hab či haw, což v překladu do češtiny znamená přechod přes řeku/brod.
Habsburkové zde však příliš dlouho nebydleli. V letech 1220 až 1230 přenesli své sídlo do městečka Brugg.
Dějepisec Meier napsal:"Hrad Habichtsburg byl ve 12. století zavlhlá díra. Žilo se tu doslova nad odpadky, které se házely do nižších pater. Když už se puch nedal vydržet, odpadiště se zapálilo a kouřem se zaháněla veškerá havěť." Věru se přesídlení středověkých Habsburků do Brugg nemůžeme divit.
Rytina hradu Habichtsburgu ze 16. století

Na přelomu 13. a 14. století se hradu zmocnil první švýcarský spolek. Habsburkové tak o své "rodné hnízdo" přišli nadobro. Pravděpodobně jim to ale moc nevadilo, poněvadž v oné době se již pevně usadili v zemích rakouských.
Hrad pak často střídal majitele. Roku 1469 jej získali františkáni z kláštera v Konigsfeldenu, ale ani ti nezabránili rychlému úpadku středověkého sídla. V 18. století se již hradu začalo říkávat Habsburg, a toto pojmenování mu zůstalo dodnes.
Na počátku 19. století hrad získal kanton Aargau, který se zasloužil o jeho postupnou konzervaci a renovaci.
Dnes se v rekonstruovaných hradních prostorách nachází malé muzeum a restaurace. Můžete si zde objednat i místní proslulé "habsburské burgundské víno".
Hrad, který se s pozdějšími habsburskými rezidencemi nemůže co do velikosti porovnávat, je dnes oblíbeným výletním místem turistů a milovníků historie.
Z původní velikosti hradu toho dnes již moc nezbylo...
Současná podoba rytířské síně hradu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 16. srpna 2016 v 13:14 | Reagovat

Hezké místo a pěkný popis. :-) Včera jsem Ti napsal komentář k předchozímu článku (protože tento článek mi záhadně nešel otevřít), tak se podívej, chceš-li. :-) ;-)

2 habsburg habsburg | Web | 16. srpna 2016 v 21:06 | Reagovat

[1]: Děkuji za chválu!
Odepsal jsem Ti na Tvůj blog, jako kdysi, tak jak jsme byli zvyklí :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama