Řád hvězdového kříže

5. července 2016 v 12:43 | Habsburg |  Zajímavosti
Podoba Řádu hvězdového kříže z 19. století

Historie tohoto dámského habsburského řádu, který je zajisté klenotem každé faleristické sbírky, se začala psát 18. září 1668 ve Vídni. Jeho zakladatelkou byla Eleonora Magdalena Gonzagová, vdova po císaři a králi Ferdinandovi III. Habsburském. Založení řádu předcházel zničující požár, který vypukl v únoru 1668 a poškodil značnou část císařského paláce Hofburgu. Když o pár dní později prohledávali trosky, našli v komnatách císařovny vdovy požárem neporušenou relikvii Kristova kříže. Eleonora Magdalena tohoto zázraku využila k založení zvláštního společenství šlechtičen, jehož primárním cílem měla být charitativní a náboženská činnost. Při této příležitosti tak právě vznikl speciální řád, kterému se začalo říkat Řád hvězdového (či hvězdného) kříže.
Rytina s portrétem Eleonory Magdaleny Gonzagy - zakladatelky Řádu a vdovy po Ferdinandovi III. Habsburském

Aby svému ženskému společenství zvýšila prestiž, požádala Eleonora papeže Klementa IX. o schválení statut řádu. Papež souhlasil a ve své bule z 28. července 1668 společenství i jeho statuta schválil. Stejně tak učinil i biskup vídeňský. Dámy, které se ucházely o zisk řádu, musily plnit poměrně přísné podmínky. Nositelka řádu musela být vdaná (nebo žít v dočasném celibátu), starší osmnácti let a též se musela prokázat rodokmenem se jmény nejméně šestnácti šlechtických předků. Samozřejmou podmínkou byla i příslušnost k římskokatolické církvi. Urozené dámy se do řádu přijímaly a odznak získávaly dvakrát do roka - na svátek Nalezení Svatého Kříže (3. května) a na svátek Povýšení Svatého Kříže (14. září). Řád měl (a má) jednu velmistryni, kterou vždy byla buď panující císařovna nebo nejvýše postavená arcivévodkyně.
Samotný odznak je tvořen medailonem, na kterém je vyobrazen dvouhlavý císařský orel, nesoucí červený řecký kříž a řádové heslo "Salus et Gloria" (spása a sláva). Řád se nosí na černé stužce, složené do ozdobné mašle, která je připevněna na levé straně hrudi (pokud však chtěla nositelka řádu tančit, nesměla mít řád na prsou, protože to bylo považováno za nemorální a stanovy řádu porušující prohřešek).
Původní podoba řádového odznaku a stuhy

Společenství i řád existují dodnes. Současnou velmistryní je arcivévodkyně Gabriela Habsbursko-Lotrinská, vnučka posledního panujícího císaře a krále Karla I. Habsbursko-Lotrinského. Získat řád je však i dnes docela složité, byť podmínky nejsou už tak přísné, jako v dobách císařovny Eleonory Magdaleny.
Císařovna Marie Ludovika Španělská, choť Leopolda II. Habsburského, je na tomto portrétu ozdobena hvězdovým křížem
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | 5. července 2016 v 22:02 | Reagovat

Velice, velice zajímavý a poutavě napsaný článek, jako vždy, krásné čtení! :) S tou neponičenou relikvií to kouzelně začalo a měli překrásné cíle :) A je moc hezké, když se takhle minulost prolíná se současností a řád existuje dodnes :)

2 Sarah's History Sarah's History | Web | 6. července 2016 v 13:41 | Reagovat

Krásný příběh, nedivím se, že pak měl Řád takový úspěch. Popravdě se mi líbí i ta přísná pravidla, neboť pak si ho dámy ještě více cenily. Musím uznat, že Marii Ludovice slušel. A jak říká Gil, je skvělé, že existuje dodnes.
Pavle, moc hezký článek!

3 Sisssi Sisssi | Web | 7. července 2016 v 20:12 | Reagovat

Císařovna Alžběta tento řád nosila například na zelený čtvrtek při obřadu mytí nohou.

4 habsburg habsburg | Web | 28. července 2016 v 13:11 | Reagovat

[3]: Děkuji za doplnění článku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama