Narodil se Josef II. v Gabčíkove?

12. června 2016 v 18:00 | Habsburg |  Zajímavosti
Mladý Josef II. Habsbursko-Lotrinský na portrétu od Martina van Meytense (1765)

Gabčíkovo (do roku 1945 "Beš" či "Bös") je malé městečko, ležící na jižním Slovensku, pár kilometrů od hranic s Maďarskem. Toto místo proslulo především v 70. a 80. letech minulého století stavbou vodního díla Gabčíkovo. Tato rozsáhlá přehrada se stala ohniskem sporu mezi Slovenskem a Maďarskem, které poukazovalo na její mnohá ekologická rizika.
Málokdo však ví, že se v tomto městě nachází čtyřkřídlý, dvoupatrový zámek, který byl v minulosti sídlem vlivného uherského šlechtického rodu Amadeovců. Dnešní vzhled budova získala ve druhé polovině 18. století, kdy zdejší panství vlastnil hrabě Tadeáš Amade. Amadeovci se přátelili s královnou Marií Terezií Habsburskou. Panovnice bývala jejich častým hostem. Pobývala tady i v roce 1741, kdy se chystala na svou bratislavskou korunovaci, která jí měla zajistit titul uherské královny a respekt tamější nepoddajné šlechty.
Místní církevní kroniky uvádějí, že v komnatách gabčíkovského zámku přivedla na svět svého prvorozeného syna, budoucího císaře a krále Josefa II. Stát se tak mělo 13. března 1741 v jižní nárožní věži, kde měla Marie Terezie své pokoje.
Dnes nevíme, zdali je to pravda, protože oficiální zdroje jako místo Josefova narození uvádějí císařskou Vídeň (samozřejmě). Krom gabčíkovských církevních kronik bohužel neexistují žádné jiné prameny, které by gabčíkovský zámek jako místo Josefova příchodu na svět potvrdily, nebo vyvrátily.
Barokně-klasicistní průčeli gabčíkovského zámku

O skutečném místě Josefova narození se tak dnes můžeme jenom dohadovat. Gabčíkovští ale vědí své - Josef II. bezesporu spatřil světlo světa na jejich malebném zámku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 12. června 2016 v 18:28 | Reagovat

Ty mi ale děláš radost. Nejdřív Marie Kristina v záhlaví a teď článek o Josefovi - čeho se dočkám příště? A opravdu to nemyslím ironicky, mám obrovskou radost. :)
Upřímně si stále stojím za tím, že jeho rodným místem je Vídeň. Tyto řeči, že se narodil právě v gabčíkovském zámku, by mohl být jen jakýsi pokus o propagaci. Navíc o tom slyším úplně prvně.
Ať už je to jakkoliv, zajímavá informace, že i toto se říká.
A mimochodem, ten jeho obraz je jeden z mých nejmilejších, opět ses trefil. :D

2 Gil Gil | 12. června 2016 v 18:39 | Reagovat

Záhlaví je překrásné a článeček moc zajímavý, čtivý, krásně napsaný.. jako vždy :)

3 habsburg habsburg | Web | 12. června 2016 v 23:17 | Reagovat

[1]: Sáro, ani nevíš jak jsem rád, že Tě to potěšilo. Pokusím se o Habsbursko-Lotrinských psát častěji.
Já bych si tou Vídní tak jistý nebyl. Pochybuji, že by kněz z malé farnosti v 18. století uvažoval o nějaké propagaci (je také fakt, že gabčíkovští to nikdy k propagaci nevyužili). Je též zajímavé, že hraběnka Stefánia Banhildy, která zámek obývala před druhou světovou válkou v dopise své přítelkyni napsala, že v roce 1741 se na zámku narodil jakýsi arcivévoda. V roce 1741 se v celé Habsburské monarchii narodil pouze jeden arcivévoda - Josef II.
Proč by si vymýšlela?

[2]: Také se mi to záhlaví docela líbí. Rozhodl jsem se, že je budu občas obměňovat, aby Vám to tady nezevšednělo :-) Děkuji za pochvalu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama