Markéta Marie Terezie Habsburská

15. března 2016 v 21:27 | Habsburg |  Manželky Habsburků
Životní data: 1651 - 1673

Slavný obraz Las Meninas (dvorní dámy), od proslulého španělského malíře Diega Velazquéze, zobrazuje mladičkou Markétu Marii Terezii se svými společnicemi a vychovateli (1656)

Markéta Marie Terezie přišla na svět 12. července 1651 v Madridu, hlavním městě Španělského království. Jejím otcem byl Filip IV. Habsburský, vladař skomírající španělské říše a matkou jí byla Marie Anna Habsburská, Filipova druhá choť a neteř zároveň (tato blízká příbuznost se podepsala na zdravotním stavu Markétina mladšího bratra Karla, který se narodil v roce 1661. Byl mentálně zaostalý, neduživý a trpěl mnoha chorobami. Nedokázal zplodit dědice trůnu a jeho smrtí v roce 1700 vymřela i celá dynastie španělských Habsburků).
Dá se říci, že její dětství bylo poměrně šťastné. Stala se nejoblíbenějším dítětem svého otce, který Markétu nazýval svým "pokladem" a "svou radostí". Tehdy na španělském královském dvoře působil světoznámý malíř Diego Velazquéz, který mladičkou Markétu Marii Terezii zachytil na několika vzácných plátnech. Tyto obrazy vznikaly jako nástroj sňatkové politiky španělské královské rodiny a staly se dokumentem, mlčícím svědkem vymírající dynastie.
Infantka Markéta v modrých šatech (portrét Diega Velazquéze z roku 1659)

Po vzoru své starší nevlastní sestry Marie Terezy, která se 9. června 1660 provdala za mocného francouzského krále Ludvíka XIV., musela i Markéta Marie Terezie uzavřít svátost manželství. Roku 1663 tak bylo veřejně oznámeno její zasnoubení s císařem a králem Leopoldem I. Habsburským, který žil v daleké Vídni. Jejich svatba se odehrála o tři roky později, 12. prosince 1666 tamtéž. Španělská královská dcera měla tehdy pouze patnáct let. Svatební veselí trvalo celkem šest týdnů. Leopold na Markétinu počest uspořádal velké množství slavností, hudebních představení, plesů a ohňostrojů. Dokonce byl nacvičen velkolepý koňský balet.
Rytina, zachycující jednu z mnoha slavností, které se konaly na počest svatby Markéty Marie Terezie s císařem Leopoldem

Markétino manželství s dobromyslným Leopoldem bylo bezesporu šťastné. Císař svou choť láskyplně oslovoval "moje Gredl". Benátský velvyslanec ve Vídni o císařském páru napsal:" Císař ji něžně miluje pro její laskavost a ctnost, neboť je ztělesněním nevinné čistoty, dokonalé skromnosti a vzorné umírněnosti... Zdá se být temperamentní, i když je spíše slabá než silná". V soukromí spolu Leopold a Markéta hovořili španělsky, na veřejnosti pak italsky, neboť italština byla tenkrát oficiálním jazykem vídeňského císařského dvora. Němčina byla považována za jazyk prostého lidu.
Oba manžely sbližovala láska k hudbě, divadlu a baletu. Nejvýznamnějším počinem Markéty Marie Terezie na poli umění byla podpora italského skladatele Marca Antonia Cestiho při psaní jeho výjimečné opery Il pomo d'oro ("Zlaté jablko"), která překonala vše, co si tehdejší člověk dokázal představit. Místo obvyklých tří dějství jich měla Cestiho ohromující opera deset. Kulisy se přestavovaly celkem dvaadvacetkrát. Opera trvala deset hodin a ještě na počátku 18. století se o ní obdivně hovořilo na všech evropských dvorech. Celkové náklady spojené s touto akcí dosáhly 300 000 zlatých (tato částka zhruba odpovídá dnešním 13 milionům eur). Premiéra tohoto barokního skvostu se konala 12. července 1668 na císařovniny sedmnácté narozeniny. Il pomo d'oro se stala nikdy nepřekonaným vzorem všech budoucích slavností u habsburského císařského dvora.
Markéta jako herečka na obraze Jana Thomase van Ieperena z roku 1667

První dítě císařského páru přišlo na svět již v roce 1667. Byl to chlapec, který obdržel jméno Ferdinand Václav. Bohužel, malý následník trůnu zemřel již v následujícím roce. Dalším dítětem, které Markéta Marie Terezie přivedla na svět, byla dcera Marie Antonie. Marie Antonie přežila dětství ve zdraví a 15. července 1685 si vzala za muže záletného bavorského kurfiřta Maxmiliána II. Emanuela. Antonie byla jediným Markétiným dítětem, které se dožilo dospělosti. V roce 1670 císařovna porodila syna Jana Leopolda, který ale záhy taktéž odešel na věčnost. 9. února 1672 se Markétě a Leopoldovi narodilo jejich poslední dítě - dcerka Marie Anna, která však o dva týdny později zemřela. Zpráva o smrti její nejmladší dcery Markétu zdrtila. Během masopustu v roce 1673 si přivodila těžkou bronchitidu. Kvůli strumě (voleti), která v poslední době hyzdila její obličej, nemohla hnis dobře vykašlávat a nakonec se jím udusila. Její souboj se smrtí trval šestnáct dní a vyvrcholil zápalem plic, proti němuž byl organimus mladé ženy (ještě skoro dívky), vyčerpaný četnými porody, prakticky bezmocný. Během posledních hodin se Leopold I. nehnul od lůžka své milované Gredl. Pečlivě se o ni staral a jen s velkým sebezapřením se občas vzdálil, aby vyřídil nejnutnější záležitosti a odpočinul si.
Markéta Marie Terezie Habsburská skonala 12. března 1673 v těsných komnatách Hofburgu. Pohřbena byla ve vídeňské císařské hrobce. Leopold truchlil, ale již na podzim roku 1673 se z dynastických důvodů oženil s Klaudií Felicitas Tyrolskou.
Markétu ve smutečních šatech zachytil malíř Juan Bautista Martinez del Maza v roce 1666
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Čokoládová Sabbi Čokoládová Sabbi | E-mail | Web | 16. března 2016 v 21:20 | Reagovat

:D Takových společnic a vychovatelů ? No to se někdo měl.... To mě odmalička učili, že si musím vystačit na všechno sama. Každopádně smuteční šat této dámě neuvěřitelně sluší....Skvělý článek

2 Sarah's History Sarah's History | Web | 24. dubna 2016 v 15:43 | Reagovat

Snad každý si tuto krásku pamatuje z obrazů, vždy mi byla sympatická. I když ty široké krinolíny, v nichž je zobrazena ještě jako dítě, jí příliš nezávidím.
Líbí se mi jejich postoj ke kultuře a zejména to, že císařské děti samy vystupovaly v divadle.
Chudinka, tak krátký život a hned několik krutých ran osudu… Alespoň měla milujícího manžela. Je krásné číst o mužích, kteří v nejhorších chvílích od svých chotí takřka neodcházeli.
Opět úžasný článek, získal sis mě svým stylem psaní. :) Nedočkavě se těším na další!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama