Kaplířové ze Sulevic

2. března 2016 v 19:45 | Habsburg |  Šlechtické rody
Erb Kaplířů ze Sulevic

Tento starý český vladycký rod pocházel z vesnice Sulevice (dnes Sulejovice) u středočeských Lovosic. Zde jsou roku 1251 doloženi Pavlík a Štěpán ze Sulevic. Dle pozdější tradice byl také jedním z předků rodu Bernard, který byl v letech 1236 až 1240 pražským biskupem. Své panství si Kaplířové systematicky budovali především v oblasti Českého středohoří a v okolí Duchcova. Před rokem 1412 zdědili Kaplířové po vymřelém rodu Vladyků ze Skalky panství Skalka u Lovosic. Zdědili po nich taktéž 2. a 3. pole erbu. Dále jim patřil například Milešov (zde vlastnili od roku 1428 hrad, který se stal jejich hlavní rezidencí), Netluky, Tuchořice, Solany či Libochovany. Rod Kaplířů se záhy rozvětvil a jeho jihočeská větev vlastnila hrad a město Vimperk.
Jedním z nejvýznamějších členů rodu byl Kašpar Kaplíř ze Sulevic (1535 - 1621). Kašpar Kaplíř byl nejprve císařským radou, ale po vypuknutí stavovského povstání v roce 1618 císaře zradil. Téhož roku byl zvolen členem stavovského direktoria (spolek třiceti šlechticů, kteří řídili Království české do roku 1619, kdy byl králem zvolen Friedrich Falcký). Roku 1619 velel Kašpar Kaplíř dělostřeleckému pluku, který pod velením Matyáše Thurna ostřeloval Vídeň a císařský hrad Hofburg. Ostřelování Vídně mu císař a král Ferdinand II. Habsburský nikdy neodpustil. Vzdorokrál Friedrich Falcký jej záhy jmenoval nejvyšším písařem zemským. Po porážce stavovského vojska v bitvě na Bílé hoře roku 1621, byl Kašpar Kaplíř odsouzen k trestu smrti. Tehdy mu již bylo 86 let. Popraven byl 21. června 1621 v Praze na Staroměstském náměstí. Původně měl být po smrti ještě rozčtvrcen, k čemuž ale nedošlo. Jeho hlava byla pověšena na Staroměstské mostecké věži. Kaplířův majetek byl brzy zkonfiskován. Se svou manželkou Evou Radimskou Vidlákovou ze Slavkova zplodil syna Albrechta Kaplíře ze Sulevic (zemřel roku 1616).
Kašpar Kaplíř ze Sulevic (1535 - 1621)

Albrecht měl dva syny. Oldřich byl věrný protestantské víře a po bitvě na Bílé hoře emigroval do zahraničí. Zemřel v chudobě a v zapomnění. Jeho bratr Zdeněk Kašpar (1611 - 1686) se v roce 1640 stal římským katolíkem a vstoupil do služeb habsburské dynastie. Nejprve bojoval na straně španělských Habsburků ve válkách v Itálii a později se stal prezidentem dvorské válečné rady ve Vídni. Účastnil se sice mnoha vojenských konfliktů, ale nejvíce se proslavil roku 1683, kdy po zraněném Ernstu Rüdigerovi von Starhembergovi převzal velení nad Vídní, obleženou osmanskými hordami. Pomocí šifrované korespondence si dokonce dopisoval s císařem Leopoldem I. Habsburským. Za své zásluhy byl povýšen do panského stavu a do stavu říšských hrabat. Roku 1661 zakoupil od svého příbuzného renesanční zámek v Milešově, který velkolepě přestavěl v pompézním barokním stylu. Závěr přestavby zámku řídil známý architekt Antonio della Porta. Zdeněk Kašpar byl také sběratelem umění (vlastnil díla od takových věhlasných autorů, jako byli například Raffael, Tizian či Rubens). Bohužel, jeho tři manželství zůstala bezdětná. Zemřel 6. října 1686. Zdeňkův majetek připadl jeho příbuznému Zikmundovi Arnoštovi Kaplířovi (zemřel 1701). Zikmund však také zemřel jako bezdětný. Panství Milešov připadlo rodu Hrzánů z Harasova, kteří jej vlastnili až do roku 1842.
Letecký pohled na zámek v Milešově (dnes je uvnitř umístěna léčebna dlouhodobě nemocných - přístupný je pouze zámecký park)

Je smutné, že dnes jméno Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic průměrnému obyvateli Českých zemí nic neříká. I to je důkaz ztráty historické paměti, kterou velká většina Čechů, Moravanů a Slezanů trpí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 4. března 2016 v 1:49 | Reagovat

Zajímavý článek! :)
Docela mě zarazilo, že původně mělo dojít i k rozčtvrcení těla Kašpara Kaplíře. Už jen vyvěšení jeho hlavy je strašné, cožpak neměli žádný soucit k jeho rodině? Na druhou stranu to jistým způsobem i trochu chápu, zrádce je zrádce.
Avšak stejně strašné je i to, jakou historickou nevzdělaností dnes lidé trpí. Je jen málo osob, se kterými si člověk může pohovořit o historii. Je to až k pláči. Naštěstí jsme tu ale my, historičtí blogeři, díky čemuž se můžeme alespoň pokusit o to, aby u lidí zájem o dějiny stoupl. Ty sice píšeš kratší články, než já, ale pro tyto účely to je nejlepší. Já se kvůli tomu musím držet jen určitého období a rodiny, aby články na sebe nějak navazovaly a nebylo to na čtenáře příliš složité. Ty naopak dokážeš to, aby u člověka vznikl pořádný přehled, který je - alespoň pro mě - mnohem důležitější. :) Držím palce, aby byla co největší návštěvnost.
Zámek v Milešově je moc hezký, zajímaly by mne alespoň ty zahrady.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama