Klaudie Felicitas Tyrolská

28. února 2016 v 15:30 | Habsburg |  Manželky Habsburků
Životní data: 1653 - 1676

Císařovna Klaudie Felicitas Tyrolská

Klaudie Felicitas spatřila světlo světa dne 30. května 1653 v tyrolském Innsbrucku. Jejím otcem byl tyrolský hrabě Ferdinand Karel, příslušník vedlejší tyrolské větve Habsburského rodu. Matkou jí byla Anna Medicejská, princezna toskánská, dcera toskánského vévody Cosima II. Dětství strávila v rodném Tyrolsku společně se svou mladší sestrou Marií Magdalénou.
Portrét Klaudie Felicitas

Roku 1673 zemřela ve Vídni při porodu císařovna Markéta Marie Terezie. Tehdejší císař Leopold I. Habsburský se tak stal vdovcem a jelikož nesplodil žádného mužského potomka, potencionálního dědice trůnu, začal se poohlížet po nové choti. Vyhlédl si proto svou vzdálenou sestřenici, mladou Klaudii Felicitas (ta se měla původně provdat za Jakuba, vévodu z Yorku, pozdějšího anglického krále Jakuba II., ale z vdavků sešlo). V říjnu roku 1673 se v Innsbrucku konala svatba v zastoupení a 15. října 1673 se ve Štýrském Hradci (Graz) slavila svatba za přítomnosti ženicha i nevěsty. Díky tomuto sňatku se pod Leopoldovu vládu navrátila území Tyrolska a tzv. Předních Rakous (Klaudie Felicitas totiž byla poslední žijící příslušnicí a dědičkou tyrolské větvě Habsburků a tyto rodové oblasti předala svému manželovi jako věno).
Portrét Klaudie Felicitas z roku 1675 od neznámého autora

Již v létě roku 1674 povila Klaudie Felicitas svému choti Leopoldovi dceru, která při křtu obdržela jméno Anna Marie Žofie. Děvčátko však již ve třech měsících zemřelo. Další dcera, Marie Josefa Klementina, přišla na svět v roce 1675. Ani tato dcera se nedožila svých prvních narozenin. Klaudie své dcery brzy následovala. Zemřela 8. dubna 1676 pravděpodobně na tuberkulózu. Její srdce je uloženo v císařské hrobce ve Vídni. Roku 1867 o ní německá spisovatelka Luise Mühlbach napsala knihu s názvem Kaiserin Claudia, Prinzessin von Tirol. Dnes je osoba této nekorunované české královny takřka zapomenuta. Snad Vám ji tento krátký článek alespoň trochu představil.
V této schránce je uloženo srdce císařovny Klaudie Felicitas Tyrolské
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama