Eleonora Marie Josefa Habsburská

29. února 2016 v 18:56 | Habsburg |  Ostatní Habsburkové
Eleonora Marie Josefa na portrétu z roku 1670

Rakouská arcivévodkyně Eleonora Marie Josefa Habsburská se narodila 21. května 1653 v bavorském Regensburgu. Jejím otcem byl císař Svaté říše římské Ferdinand III. Habsburský a matkou jí byla Eleonora Magdalena Gonzaga, dcera mantovského vévody Karla II. Gonzagy. Eleonora Marie Josefa strávila dětství na otcovském dvoře ve Vídni. Společnost jí dělala její vlastní sestra Marie Anna, pozdější vévodkyně z Jülichu a Bergu. Krom ní však měla Eleonora ještě několik nevlastních sourozenců, kteří pocházeli z otcových předchozích manželství. Jedním z Eleonořiných bratrů byl například Leopold, který se po Ferdinandově skonu v roce 1658 stal jako Leopold I. císařem Svaté říše římské.
Eleonora Marie Josefa jako polská královna

27. února 1670 se šestnáctiletá arcivévodkyně v polské Čenstochové provdala za Michała Korybuta Wiśniowieckého, polského krále a litevského velkoknížete. Její nový manžel byl vzdělaný (studoval na mnoha evropských universitách a kromě polštiny ovládal také latinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, španělštinu, tatarštinu, turečtinu a také trochu ruštinu) a inteligentní. Povahově byl však líný, skoro až apatický. Rád se přejídal a před státními zájmy dával přednost módě a kultuře. Otěže moci v rukách třímal kancléř Andrzej Olszowski. Mezi polskou šlechtou se Michał Korybut netěšil příliš velké oblibě. Hejtman Sobieský, pozdější polský král a vrchní předák polské nobility, přezdíval neschopnému Korybutovi "opice". Někteří polští historici a badatelé dokonce tvrdí, že Michał Korybut Wiśniowiecki udržoval milenecké vztahy s několika muži a v soukromí se převlékal do ženských šatů. Je však nutné říci, že tyto zvěsti šířili především Korybutovi nepřátelé.
Michał Korybut Wiśniowiecki

Dne 29. listopadu 1670 přivedla Eleonora na svět mrtvého chlapce a své druhé dítě o rok později potratila. Další děti s Wiśniowieckim už neměla. Na svůj nový domov si Eleonora pomalu zvykala. Naučila se polsky a často svého královského manžela doprovázela na oficiálních cestách po Polsko-litevském soustátí. To už se ale nad jejím polským angažmá začala stahovat mračna. V září 1673 opustil Michał Korybut Wiśniowiecki Waršawu a vydal se do haličského Lvova. Nedbal rad lékařů, kteří mu kvůli jeho chatrnému zdraví další cestování nedoporučovali. Těsně před Lvovem se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že 6. listopadu 1673 přijal od kněze poslední pomazání. Zemřel 10. listopadu 1673. Dodnes není přesně jasné, co bylo příčinou smrti tohoto slabého panovníka. Dle některých za jeho smrtí stála otrava zkaženým jídlem. Polský historik Witold Dudziński zase praví, že královu smrt měl na svědomí diabetes. Po manželově smrti žila Eleonora ještě nějaký čas v Polsku, ale později se vrátila zpět do Vídně.
Eleonořina korunovace na polskou královnu v krakowské katedrále na hradě Wawel

V roce 1678 se Eleonora Marie Josefa ve Vídeňském Novém Městě provdala znova. Jejím vyvoleným se stal Karel V., titulární vévoda lotrinský. Karel byl nadaným vojevůdcem a stratégem. Roku 1683 se společně s polským králem Janem III. Sobieským podílel na porážce muslimských Turků v legendární bitvě u Vídně. O dva roky později osvobodil z osmanských rukou města Ostřihom a Nové Zámky, které dnes leží na území jižního Slovenska. V roce 1686 dobyl na Osmanech Budín, bývalé hlavní město Uherského království. Eleonora měla s Karlem dohromady šest dětí (dospělosti se ale dožily jenom čtyři děti). Mezi jejich nejvýznačnější potomky patřili Leopold Josef, titulární vévoda Lotrinský a Karel Josef, který se roku 1695 stal biskupem olomouckým.
Portrét Karla V., titulárního vévody lotrinského

Druhý Eleonořin choť zemřel 18. dubna 1690 v hornorakouském Welsu. Eleonora Marie Josefa se už nevdala. Zemřela 17. prosince 1697 ve Vídni. Pochována je společně se svými rodiči a sourozenci v císařské hrobce ve Vídni.
Rakev s ostatky Eleonory Marie Josefy Habsburské ve vídeňské císařské hrobce
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 1. března 2016 v 14:56 | Reagovat

Vlastně jsem si ani neuvědomila, že žena, jejíž rakev ve vídeňské hrobce vždy obdivuji, byla sestra Leopolda I. Inu, tímto obdobím se začínám zabývat až nyní, tudíž mám velké mezery.
Děkuji za nabídku ke spřátelení blogů, samozřejmě velice ráda přijímám.

2 Sabina Nováková Sabina Nováková | E-mail | Web | 1. března 2016 v 20:48 | Reagovat

Teda chudák Eleonora, tak alespoň s druhým chotěm jí to jakštakš vyšlo....Zajímavý článek :)

3 habsburg habsburg | Web | 3. března 2016 v 16:46 | Reagovat

[2]: Děkuji :-) Jsem rád, že se článek líbí!

4 Sisssi Sisssi | Web | 19. dubna 2016 v 19:09 | Reagovat

Ten druhý obraz jsem kdysi viděla v Obrazové encyklopedii módy s tím, že to má být Cecilie Renata, i saty vypadají spíše na 1. pol. 17. st. než na 2., takze by to mohla být spíš ona než Eleonora Marie Josefa.

5 habsburg habsburg | Web | 20. dubna 2016 v 15:20 | Reagovat

[4]: Ahoj! Děkuji Ti za interesantní komentář.
Já se domnívám, že na portrétu je opravdu zachycena Eleonora Marie Josefa. Šaty, do kterých je oděna, nebyly v 60. letech 17. století nikterak neobvyklé či staromódní (důkazem Ti mohou být například portréty Henrietty Anny Stuartovny z téže doby, která je na nich zachycena v obdobném šatstvu). Navíc i dle wikipedie se jedná o Eleonoru Marii Josefu. Obraz se má údajně nacházet na zámku v Rychnově nad Kněžnou a na maďarské či švédské wikipedii je dokonce používán jako hlavní Eleonořina podobizna v infoboxu.
Ještě bych dodal, že Cecilie Renata Habsburská vypadala trochu jinak a na portrétech je zachycována s nejrůznějšími krajkovými límci a nákrčníky, které tady chybí. Je ale možné, že chybička se i přesto někde vloudila :-)
Ještě jednou děkuji za komentář a za návštěvu blogu :-)

6 Sisssi Sisssi | Web | 20. dubna 2016 v 19:40 | Reagovat

Nejsem na Habsburkovny staršího období žádný odborník, takže skutečně nevím, ale právě podle Kolowratské galerie v Rychnově nad Kněžnou, kde obraz skutečně je, má jít právě o Cecílii Renatu. Kdo ví? Na obraze chybí i datace a podpis umělce, které by rovněž osvětlily identifikaci. Pes bude nejspíš zakopán v tom, že se obě vdaly do Polska a proto se jejich vyobrazení pletou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama